Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) Kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile Türk Ticaret Kanunu'na göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve personele sahip olan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü tarafından yetkilendirilen şirketlerdir.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun Türkiye 'de faaliyet gösteren işyerlerine getirdiği işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğü sebebiyle şirketler, ilgili niteliklere sahip personelleri kendi bünyelerinde bulundurarak veya yetkilendirilmiş bir Ortak Sağlık Güvenlik Biriminden hizmet alarak yerine getirebilirler.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ve İşyeri Sağlık ve Güvenliği birimi ile eş zamanlı ve ortak yaptıkları çalışmalar çerçevesinde , işyerinde normal iş akşının güvenli bir ortamda sağlanmasını ve verimli çalışma ortamının oluşturulmasını sağlamaya çalışırlar. Bütün bu çalışmalar daha önceden yapılan kontrollerin sonucu belirlenen plan çerçevesinde yapılır.

Buna göre Ortak Sağlık Güvenlik Birimi;

  • İşçilerin sağlık gözetimi,
  • Çalışma ortamının gözetimi,
  • Eğitim, danışmanlık ve bilgilendirme
  • İlk yardım ve acil müdahale
  • Kayıt ve istatistik,

görevleri başta olmak üzere buna benzeri diğer birçok görevleri yerine getirmek, kontrol etmek ve yürütmekle yükümlüdür. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi çalışma ortamının gözetimi için işyerlerinde sağlık ve güvenlik tehlikelerine karşı yürüteceği her türlü önleyici ve düzeltici faaliyetleri düzenler.

İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda desteğe ihtiyacınız varsa,
sizler için oluşturduğumuz araçlarımızdan faydalanabilirsiniz.